יום שני, כ''א תשרי ה'תש''פב (9/27/2021)
Rabanut Cyprus
כניסת שבת בלרנקה
כניסת שבת בניקוסיה
כניסת שבת באיה נאפה
כניסת שבת בלימסול
קפריסין היהודית – היסטוריה
הוצאה לאור – "ניצוצות"
'הנקודה היהודית' – תשמישי קדושה
מוצרים כשרים בקפריסין
תוצרת כשרה בקפריסין

בר מצווה

פתיחת מסכת חיים חדשה של נער שהגיע למצוות ועומד בזכות עצמו הוא פרק חשוב בחיי כל אדם.

המשמעות של חגיגת בר מצווה ביהדות היא קבלת אחריות. האחריות המדוברת מתחלקת בגדול לשני חלקים. א. בין אדם למקום. (כלומר מצוות שבין אדם לאלוקיו). ב. בין אדם לחברו (לדוגמא: עזרה לזולת, כיבוד הורים וכיו"ב).

עם הגיעך לגיל 13, אתה הופך מילד לגדול, ההורים שלך דואגים לאולם, צלם, הזמנות, תזמורת. הם גם יקנו לך בגדים חדשים, ממש סיבה למסיבה.
מחבריך לכיתה, שמעת על כל מיני מושגים שאולי הם קצת זרים לך ולא מוכרים כל כך, יש לך שאלות רבות, מה? איך? מי? למה? מהי העליה לתורה? הנחת תפילין? סידור? חומש? מה ההבדל בין מפטיר לקריאת ההפטרה? באיזו מנגינה? באיזה נוסח? כמה פסוקים אני צריך לקרוא? מהי דרשה? ועוד ועוד. אתה קצת מוטרד, מודאג, הרי הפעם אתה המרכז והחגיגה כולה סביבך. אתה שואל את עצמך איך לעבור את כל זה? אל דאגה.

נקודת המפגש הזו בינך לבית הכנסת היא הזדמנות יוצאת דופן ונקודת מפגש חשובה מאין כמוה בינך לבין עולמה המופלא של היהדות. בר מצוה עם הרב רסקין - זה אומר מבחינתך - חווייה בלתי נשכחת תוך שימת דגש רב על הערכים והתכנים שביהדות.

בר מצוה עם הרב רסקין - זה אומר מבחינתך - חווייה בלתי נשכחת תוך שימת דגש רב על הערכים והתכנים שביהדות. הרב יעזור לך ולהוריך, בכל שלבי ההכנות לחגיגת הבר המצוה ואם תרצו הרב יתן לכם רעיונות אין ספור לטקס בר מצוה ייחודי.

כיצד לומדים

הרב רסקין פיתח שיטת לימוד ייחודית, ההופכת את ההכנה והלימוד למשהו מרתק ומקורי. אצל הרב אין "חוברות עבודה" ושיעורי בית. אתה לומד בזמנים הנוחים לך, בקצב שלך והכי חשוב בכיף. הלימוד הוא במסגרת פרטית ולא בקבוצה, כך שאתה תקבל את כל תשומת הלב הנדרשת.

מה להביא לטקס?

  • כיפות (לגברים)
  • מטפחות (לנשים)
  • תפילין וטליתות
  • מצלמה (באמצע השבוע)
  • סוכריות על מנת לזרוק על חתן הבר מצווה לאחר הקריאה בתורה
  • 2-3 בקבוקי יין או ליקר
  • מספר עוגות (תלוי בכמות המשתתפים)
  • ארגז של בקבוקי שתייה קלה וכוסות חד פעמים (תלוי בכמות המשתתפים)
הערה כללית: יש לוודא מראש שדברי המאכל ישאו הכשר מתאים, כדאי לדבר על כך עם גבאי בית הכנסת.

בת מצווה

כשנערה מגיעה לגיל שתיים עשרה, נוהגים לעשות לכבודה חגיגת בת מצווה, לאות הבעת תודה ושמחה על כניסתה לעול המצוות. סעודה זו אינה סעודת מצווה, ואינה נערכת בבית הכנסת. יש הנוהגים להרבות שמחה ביום זה (ראה מה שפסק הגר"ע יוסף בספרו שו"ת יחוה דעת ח"ב סי' כט), הנערה לובשת בגד חדש, ומברכת עליו "שהחיינו". בברכה זו היא מכוונת גם על כניסתה לעול מצוות, שהיא חייבת בהן.

בדורות האחרונים נהגו לחגוג את יום הגיעה של הבת לגיל שתים עשרה, בחגיגת "בת מצווה" עם בני משפחה וידידים. נחלקו הפוסקים האם ראוי ורצוי לקיים חגיגת בת מצווה. המתנגדים (ראה הרב משה פיינשטיין בשו"ת אגרות משה - או"ח, ח"א סי' קד. ח"ב סי' ל), טוענים, שיש בכך ניסיון להידמות לגויים, הנוהגים לציין את יום כניסת הבת לחיי בגרותה. המתירים (הרב אליעזר יהודה ולדינברג -בשו"ת ציץ אליעזר - חי"ח סי' לג ועוד) דוחים טענה זו ואומרים, כי לפי זה אף בר מצווה לבן יהיה עלינו לאסור, משום שהגויים נוהגים לחגוג גם לבנים את יום כניסתם לבגרות.

אם כן, מאליה נשאלת השאלה מדוע לא חגגו חגיגת בת מצווה לבת הנכנסת לעול המצוות – בדורות הקודמים?

יש מסבירים, שבעבר בת שהגיעה לגיל שתים עשרה החלו לדבר בה בענייני שידוכין ואירוסין, ובנות התארסו בגיל זה. ומפאת טרדות רבות להכנת חגיגת החתונה, ועל מנת שלא לערב שמחה בשמחה, לא אוזכר ציון מאורע זה של הבת.

הסבר נוסף מביא הרב יחיאל יעקב וויינברג בשו"ת שרידי אש (ח"ב סי' לט): בעבר לא היה צורך בחיזוק הבת לאהבת תורה ומצוות, שכן האווירה כולה הייתה כזאת. אך בדורות האחרונים ראו צורך לציין יום זה בכדי לעודד את בנות ישראל בעת כניסתם לעול המצוות, בכדי לטעת בהן אהבת תורה ומצוות.

מסע לבת המצוה

הרבנית רסקין פיתחה תוכנית לימודים מיוחדת לבנות המגיעות לגיל המצוות, ההופכת את חגיגת בת המצוה למשהו מרתק ומקורי, אם את מעונינת להשתתף כל שעליך לעשות הוא ליצור קשר.